Ukraiński system monitoringu zamówień publicznych wdrożono w Polsce

юридична Компанія PLP16 kwietnia 2019Komentarze (0)

DoZorro w PolscePolska zaczęła przejmować doświadczenie Ukrainy w kontroli zamówień publicznych. Tak, w ramach współpracy polskiej Fundacji ePaństwo z ukraińskim systemem elektronicznym ProZorro i DOZORRO stworzono i zintegrowano internetowy system przetargowy w Polsce.

Na etapie wdrażania systemu w Polsce będzie brakowało w nim analitycznego systemu monitoringu zamówień, jak na Ukrainie, ale będzie pełnił wyłącznie funkcję elektronicznego oskarżenia warunków ogłoszenia przetargu, zwycięzcy i warunków dostawy. Jednak taka funkcjonalność umożliwia informowanie obywateli i organy nadzorcze o przypadkach naruszeń i nadużyć w przeprowadzaniu przetargów publicznych w Polsce, co z doświadczenia Ukrainy jest skutecznym narzędziem w walce z korupcją.

Przy pomocy DOZORRO każdy użytkownik systemu (dostawca, zamawiający, organ nadzorczy, obywatel) może przeanalizować każdą ofertę, przekazać informacje zwrotne zamawiającemu państwowemu lub dostawcy na temat przeprowadzonej procedury przetargowej, zidentyfikować podejrzane powiązania między przedsiębiorstwami i faktycznie ujawnić zmowę między stronami i zamawiającym, przygotować i złożyć oficjalne oskarżenie do organów kontrolujących i organów ścigania, jeśli istnieją jakiekolwiek naruszenia podczas prowadzenia lub organizacji zamówień.

Ale to oczywiście jest dopiero początek, ponieważ historia monitoringu postępowań na Ukrainie rozpoczęła się również od prostej funkcji – możliwości dla przedsiębiorcy lub dowolnego użytkownika do komentowania i zgłaszania nadużyć. Obecnie DOZORRO to potężny analityczny portal internetowy obsługiwany przez 25 organizacji społecznych. W ciągu 2,5 lata użytkownicy DOZORRO pozostawili ponad 84 000 komentarzy.

Wdrożenie systemu DOZORRO do polskich zamówień publicznych świadczy o tym, że postęp w kierunku zbliżenia dwóch systemów zamówień publicznych w naszych krajach trwa i niedługo usłyszymy o ProZorro w języku polskim i odwrotnie, interfejsie ukraińskojęzycznym w polskim systemie zamówień publicznych 😉

Więcej informacji o systemie monitoringu ukraińskich przetargów można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej dozorro.org lub skontaktować się z prawnikami kancelarii PLP Law Office, którzy z własnego doświadczenia opowiedzą o wszystkich przydatnych funkcjach systemu.

***

Poczytaj też: Warunki dyskryminacyjne wobec nierezydentów >>

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/emarketi/domains/zamowieniapublicznenaukrainie.com/public_html/wp-content/themes/thesis_189/lib/classes/comments.php on line 43

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez PLP Law Group Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest PLP Law Group z siedzibą w Kijowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem info@plplawgroup.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: