Od morza do morza! „Go Highway” – polsko-ukraiński korytarz transgraniczny

юридична Компанія PLP20 grudnia 2017Komentarze (0)

Go HighwayPrzetargi na budowę i remonty dróg w 2018 r. będą wynosić dziesiątki miliardów hrywien. Najdroższym projektem będzie budowa transgranicznego korytarza „Go Highway”. 

Zapowiadane przetargi będą dofinansowane z budżetu Ukrainy, funduszy Banku Światowego i międzynarodowych organizacji finansowych. Jak pisałem kilka tygodni temu w artykule, Zapowiadane przetargi na Ukrainie, w 2018 r. Rząd Ukrainy planuje wydać 44 mld hrywien na budowę i naprawę dróg. Spośród nich 4 miliardy na budowę autostrady „Lwów – Tarnopol – Chmielnicki – Winnica – Humań – Odessa – Mikołajów – Chersoń” i 2 mld na naprawę autostrady „Kijów – Charków – Dowżański”.

W swoim wywiadzie Sławomir Nowak, szef Ukrawtodoru, przedstawił plan budowy pierwszego korytarza transgranicznego „Go Highway”, który połączy Morze Bałtyckie z Morzem Czarnym, Gdańsk z Odesą i Mikołajowem. Dzięki realizacji tego projektu zwiększy się szybkość, a spadną koszty dostarczania ładunków.

Długość trasy wyniesie 1 746 km, z których 658 km w Polsce, a 1088 km na Ukrainie. Projekt przewiduje budowę trasy dwujezdniowej, trzy wiadukty o konstrukcji żelbetowej i przejścia o konstrukcji metalowej. Szacunkowy koszt budowy wynosi około 1 mld euro.

W ramach tego projektu już zaczęła się przebudowa i remont części dróg na terenie Ukrainy. W najbliższym czasie ogłoszone zostaną przetargi na remont dróg w latach 2018-2019, a w 2020 r. zaplanowano budownictwo nowej autostrady Lwów – Humań oraz kilkudziesięciu nowych węzłów komunikacyjnych.

Nowak zapewnił także, że elektroniczny system ProZorro wprowadził przejrzystość do przetargów państwowych. System pozwala minimalizować korupcję i zwiększać liczbę firm, które mogą startować w przetargach. Dzięki temu systemowi Ukravtodor  w 2017 r. zaoszczędził 2,5 mld hrywien, które może wydać na kolejne przetargi w 2018 r.

Nasza kancelaria prawna, jedyna na Ukrainie, prowadzi blogi w języku polskim w celu zapoznania polskich firm z warunkami i osobliwościami prowadzenia biznesu na Ukrainie. Zapoznajcie się z blogiem Starszego Partnera PLP Law Group Andrii Popko http://jakzalozycfirmenaukrainie.com/, gdzie znajdziecie dużo korzystnej i ciekawej informacji nt. form organizacji osób prawnych, opodatkowania na Ukrainie itp.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez PLP Law Group Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest PLP Law Group z siedzibą w Kijowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem info@plp.kiev.ua.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: